

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 2.8 mm |
| Length | 5.9944 mm |
| Width | 5.9944 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 6.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 5 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 760 mA |
| DC Resistance (DCR) | 546 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 68 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 770 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 770 mA |
| Saturation Current | 760 mA |
| Max Saturation Current | 760 mA |
| Max Temperature Rise Current | 770 mA |
| Max Length | 6.2 mm |
| Max Width | 6.2 mm |
| Min Length | 5.8 mm |
| Min Width | 5.8 mm |
Stock: 12753
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.11285 | $1.12850 |
| 50 | $0.10208 | $5.10400 |
| 100 | $0.09233 | $9.23300 |
| 500 | $0.08396 | $41.98000 |
| 1000 | $0.07634 | $76.34000 |
| 3000 | $0.07122 | $213.66000 |
| 5000 | $0.06644 | $332.20000 |
| 10000 | $0.06198 | $619.80000 |
